Na veletržnici u Tasovčićima: Rajčica zaglavila, paprika se još drži

Na veletržnici u Tasovčićima od zadnjeg pregleda cijena nastupila je prva velika ljetna kriza. Proizvođači i prodavači kažu “zaglavile kavade”. Zaista se tako može reći za rajčice, s obzirom da se gajba kraljice povrća, prodaje za 2 do 5 maraka. Dobro ste čuli gajba rajčica ili kako to Čapljinci običavaju reći kavada, u prosjeku desetak kilograma, ukoliko stoji dan – dva, može se kupiti po cijeni od 2 marke, pa naviše, zavisno od svježine. Dakle, po cijeni bijele kave u čapljinskim kafićima. Ukoliko se rajčice prodaju na kilograme cijena je od 30 feniga pa do marku, koliko se cijene plodovi od domaćeg sjemena. Za razliku od rajčica paprike stoje bolje mada je i njihova cijena u blagom padu, trenutačno su od 70 feniga do marku. U blagom padu je i cijena paprika roga, koje su od 1,5 do 1,8 maraka. Od zadnjeg barometra cijena jeftiniji su – cikla 50 do 70 feniga, crveni luk 80 do 90 feniga, blitva i kelj 70 do 80 feniga, kupus 25 do 35 feniga, a posebice peršin i celer koji se cijene po dvije marke za kilogram zelene mase. Jeftiniji su i patlidžani 50 do 70 feniga kilogram, a i oni se “gajbaju” kako na Veletržnici zovu rasprodaju po nižim cijenama.

U odnosu na konac prošlog tjedna evidentirali smo i nekoliko manjih poskupljenja, pa su tako nešto skuplje tikvice 70 do 80 feniga, raštika 1 do 1,5 marku, zatim zelena salata 1,5 do 2 marke i mahune 1,5 do 2,5 marke za kilogram.

Postojane su ostale cijene krumpira 30 do 40 feniga, zatim karfiola 1,5 fo 1,8 maraka, krastavaca 70 feniga do marku, mrkve 80 feniga do marku, te bijelog luka 3 do 5 maraka kilogram refuze, odnosno 5 do 7 maraka vijenci.

Voće, jabuke su ostale na približno istoj cijeni od 80 feniga ovogodišnje domaće, dok uvozne austrijske dostižu 1,6 maraka. Cijena krušaka se kreće oko 1,5, dok su breskve i nektarine nešto skuplje, a cijena je ujednačena od 80 feniga do 1,4 marke. Jeftinije su uglavnom srbijanske kajsije 1,5 do 2 marke, rijetke jagode 3 do 3,5 marke, pa bostan koji se cijeni od 30 do 50 feniga. Cijena lubenica unatoč obilnoj ponudi s više kamiona, se zadržala na 30 do 40 feniga, šljive su 80 feniga do marku, a grožđe je 2 do 2,5 marke za kilogram… Sve navedene cijene su na veliko.

Ispred veletržnice nešto veća ponuda nego protekla dva petka u srpnju. Uz ribu i mliječne proizvode najviše je drva. Uz hrastova, miješana hrastova i grabova, u ponudi je bilo i bukovih drva cijena se kreće od 60 do 70 maraka prostorni metar oblovine, dok se cjepana cijene 75 maraka za prostorni metar. Riba iz uzgoja je imala uobičajenu cijenu somići su bili šest, pastva 9, šaran 10, a fileti 12 maraka. U ponudi su bile i manje količine jegulje po standardnoj cijeni od 40 maraka za kilogram. Glave šarana cjenile su se od 2 do 4 marke zavisno od veličine, a bilo je i riječne ribe, babuške i keljavci nudili su se već po tri marke itd.

Ponuda mliječnih proizvoda bila je standardna, mladi sir se cijenio od 4 do 6 maraka, kravlji je bio od 8 do 10, miješani ovčji – kravlji 10 do 12 maraka, suhi ovčji sir iz Podveležja bio je 14 do 15 maraka, a s Morina 18 maraka, maslo je bilo 14, a kajmak 16 maraka. Ponuda mliječnih proizvoda više je nego dobra, a cijene stabilne. Rano izjutra petkom se nudi i razna druga roba kako što su domaća jaja, pa koke nosilice, pijetlovi, poljoprivredne i kućanske alatke kovača iz Vareša i razna druga roba.

D. Musa

NAJAVE I PROMOCIJE

Plan radarskih kontrola MUP-a HNŽ za travanj

Ministarstvo unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanske županije (MUP HNŽ) na svojoj...