Centralna izborna komisija BiH raspisala je Općinske izbore 2020. u Bosni i Hercegovini. Isti dan poručili su kako u ovom momentu nema dovoljno novca za provođenje istih.
Političko upravljanje izbornim procesom se do sada prešutno provodilo u Bosni i Hercegovini, da bi se sada, zbog međusobnih nesuglasica političkih partnera nakon izbora članova Centralne izborne komisije, o tome počelo javno govoriti.
Neslužbeni stav vladajućih političkih stranaka jeste da se izbori zbog okolnosti sa korona virusom, odgode za sljedeću godinu. Neki su visoki zvaničnici provlačili i ideju da se izmjenama Izborni zakona odgode lokalni izbori i spoje sa Općim izborima 2022. godine, što bi objektivno dugoročno bilo korisno za kvalitetu vladavine i odvijanje demokratskih procesa u BiH. Političke stranke, zbog izbora koji se održavaju svake dvije godine, ne napuštaju fazu predizborne kampanje, što dodatno otežava normalan rad vladajućih administracija. Aktualnoj opoziciji to naravno ne odgovora, jer, posebice u Sarajevu, Naša stranka i Narod i Pravda, prema tvrdnjama njihovih zvaničnika, imaju priliku da na lokalnim izborima uzmu dobar dio “izbornog kolača”.
Na temu raspisivanja i održavanja izbora Razgovarali smo sa stranačkim dužnosnicima SDA, HDZ-a, Naše stranke, SBB-a i DF-a.
Salmir Kaplan, zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH i član Glavnog odbora SDA kazao je portal Narod.ba kako se kao građanin i kao političar nada da će izbori biti održani i iznosi optužbe na račun HDZ-a.
“Svima u Bosni i Hercegovini je poznato koliko HDZ voli blokirati procese. Jesu li toliko zaljubljeni u blokade da su spremni od svake općine u BiH napraviti Mostar, ne znam”, ističe Kaplan. Prema njemu, izbor dva nova člana CIK-a je urađeno po zakonu.
“Ako hoćete da pričate o tom što je CIK-u nezakonito, kad su članovi u pitanju, je to da imamo člana CIK-a kojem su 72 godine i kojem je uz to istekao mandat”, poručuje Kaplan i dodaje da je za HDZ i SNSD od zakonitosti puno bitnije da imaju stranačke vojnike u CIK-u.
Ističe kako najbolje on zna kako su dobri bili ovi nedavno smijenjeni stranački vojnici, jer je sam to na svojoj koži osjetio.
“Znaju to svi članovi Inicijative za Stolac i svi građani kojima su ova spomenuta trojica 2016. godine ukrali demokraciju, pobjednički izborni rezultat I vjeru u bolje sutra”, ističe Kaplan.
U razgovoru za portal Narod.ba, zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH i predsjednik Mladeži HDZ BiH Mario Mikulić, za razliku od Salmira Kaplana, kaže kako je potrebno najprije istaknuti upitnost legitimiteta samog Središnjeg izbornog povjerenstva jer, kako kaže, “evidentno je kako je prilikom imenovanja članova SIP-a prekršeno niz propisanih zakonskih okvira i procedura.”
“Nužno je da nadležne institucije ispitaju kršenje zakona i procedura prilikom imenovanja članova SIP-a kako bi uopće mogli razgovarati o održavanju lokalnih izbora, koji su u ovakvim okolnostima krajnje upitni. Što se tiče HDZ-a BIH, spremni smo za izbore i da se održe u mjesecu listopadu, ali u zakonskim okvirima, te da se ne dopusti bezakonje i anarhija, kao što to u posljednje vrijeme pokušavaju pojedine političke grupacije”, ističe Mikulić.
Zastupnik u Predstavničkom domu doc. dr. Adis Arapović kaže kako je raspisivanjem izbora CIK sa sebe skinuo odgovornost za bilo kakvo prolongiranje i otklonio špekulacije o odgađanju izbora. Kaže kako samo raspisivanje izbora ne znači nužno i njihovo održavanje.
“Postoji nekoliko ključnih preduvjeta da se izbori mogu održati, a to je osiguravanje budžeta za provedbu izbora, kojeg trenutno nema, zatim osiguravanje preduvjeta za provođenje aktivnosti od dana raspisivanja izbora do njihovog održavanja, a to znači i prikupljanje potpisa za verifikaciju stranaka i kandidata, obuku masivne izborne administracije, nabavku izbornog materijala, te na koncu izbornu kampanju, što je u vremenu važećeg stanja prirodne nesreće gotovo nemoguće”, ističe Arapović.
Kako kaže, s tehničkog aspekta izbori su svakako upitni, ali da je jednako važno, da bi pod ovakvim izbornim pravilima, po kojima se može dogoditi ogromna izborna krađa kao na izborima 2018., učešće na izborima “značilo podržavanje i legitimaciju izborne anarhije i novo poništavanje izborne volje građana, jer izbore ne odlučuju oni koji glasaju već oni koji broje”.
Smatra da bi, bez temeljitih promjena u Izbornom zakonu, uvođenjem elektronskog glasanja i brojanja, nadzora na biračkim mjestima, depolitizacije OIK-a i biračkih odbora, drastičnih kazni za korumpiranje glasača i administracije, sudjelovanje u toj fikciji od izbora bilo besmisleno jer vrijeđa inteligenciju, integritet i moral svakog poštenog građanina i kandidata.
“Na kraju, dok se na sudovima ne utvrdi da li je netransparentni i nelojalni izbor dva nova člana CIK-a zakonit, dok se ne odgovori na pitanje što je sa izborima u Mostaru, što je sa već sada isplaniranom novom krađom po isprobanom šablonu, sudjelovati u izborima je pristajanje na diktatorske metode, ismijavanje demokracije, Ustava i Zakona, a to nas onda vodi u dezintegraciju političkog sistema”, rezolutno tvrdi Arapović.
Član Naše stranke i zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, pravni ekspert Damir Arnaut, kaže kako je CIK postupio po zakonu, iako su i sami pokušali uticati na odgađanje izbora, bez ikakve potrebe.
Tvrdi da SDA, SNSD i DF, preko članova Predsjedništva, a HDZ preko ministra financija, pokušavaju ugroziti izbore tako što su rok za budžet stavili za kraj maja, iako Izborni zakon nalaže da se budžet usvoji do 21. svibnja.
“Članovi CIK-a su legalno izabrani, to nije sporno, ali su bar neki očito stranački lojalisti, kaže Arnaut i dodaje da će još bit pokušaja da se odgodi održavanje izbora, ali, kako misli “da će sve teže biti osporiti volju naroda”.
Dr. sc. Dženan Đonlagić, Šef Kluba zastupnika DF u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH tvrdi da će se lokalni izbori se dogoditi, a da je samo pitanje epidemiološke procjene koju treba dati ljekarska struka o samom vremenskom okviru održavanja.
“Potpuno je irelevantno što o održavanju izbora misli HDZ ili SNSD, ili bilo koja druga politička organizacija. Kada HDZ i SNSD govore o nezakonitom izboru novih članova CIK-a to već postaje smiješno i jadno slušati njihovo kmečanje. To njihovo kmečanje samo potvrđuje tezu koliki politički utjecaj su imali na tu instituciju u ranijem period,” ističe Đonlagić.
Tvrdi da su novi članovi CIK-a izabrani na potpuno zakonit način od strane Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, u čijoj je to nadležnosti i dodaje “da nas čeka uskoro i drugi krug glasanja u Predstavničkom domu o izboru još jednog novog člana CIK-a iz reda hrvatskog naroda, jer je aktualnom članu istekao mandat, s jedne strane, i još ispunjava uvjete za odlazak u penziju, s druge strane”.
“Ono što nas čeka uskoro je i drugi krug glasanja u Predstavničkom domu o izboru još jednog novog člana CIK-a iz reda hrvatskog naroda, jer je aktualnom članu istekao mandat, s jedne strane, i još ispunjava uvjete za odlazak u penziju, s druge strane”, naglašava Đonlagić.
narod.ba