Keškek, keške ili ćeške, keškag, kiškak ili kaškek je tradicionalno jelo koje se obično priprema za Božić u skoro u svim katoličkim domaćinstvima diljem Bosne i Hercegovine
Ovo tradicionalno jelo pravi se od piletine i variva od pšenice ili ječma.
lako ovo ima dugu tradiciju u Turskoj popularno je i na grčkim otocima Lezbosu i Samosu, Epiru, Siriji, lranu i drugim zemljama Smatra se da pored keškeka i slavenska riječ za ,kašu” dolazi od perzijske riječi kishk, dok su obje riječi l izvedenice iz sanskrtskog kashaya, što znači ,piće za ozdravljenje”, piše Wikipedia.
Očišćena pšenica se ,istuče” (istupa) u stupici te se kasnije kuha, nakon toga u skuhanu pšenicu stavi se iskomadano meso kokoši ili pijetla koje se kuhalo u posoljenoj vodi. Nakon ponovnog kuhanja keške je gotovo te se ostavlja na hladno mjesto, a pri posluživanju se posoli i polije istopljenim maslacom, a u onovije vrijeme i maslinovim uljem.
U nastavku vam donosimo jedan od brojnih recepata.
Sastojci:
500 grama pšenice za keške (neki koriste i
geršlo)
Jedna kokoš
Soli po ukusu
Pšenicu možete zaliti vrelom kipućom vodom u velikom loncu (barem 2-3 litra vode) , dobro se promiješa, poklopi i ostavi preko noći da upije vodu.
Pile ili kokoš oprati, posoliti i skuhati u ekspres loncu (ili u običnom). Kad se malo ohladi izvaditi ga iz juhe koja se sačuva. Pile očistiti od kostiju, žilica i kože. Čisto meso rukama iskomadati na male dijelove.
U veliki lonac (po mogućnosti s debelim dnom, ne smije zagarati) staviti ocijeđenu pšenicu (ne mora biti skroz ocijeđena, može osati malo vode) i dodati pileće meso, zaliti s malo juhe i kuhati. Kuhanje traje 3-4 sata, miješati svakih 5-10 minuta, u početku češće, paaliie rijeđe. Ne smije zagorjeti, stalno dolijevati juhu kad ispari.
Kad je keške skuhano, a to znamo kad je smjesa gusta i povezana kao kaša, teško otpada s kuhače, posoliti po ukusu. Mada neki prave neslano keške a sole ga pri posluživanju.
Kuhano keške držati u loncu u kojem se kuhalo. Po potrebi izvaditi količinu koja će se pojesti. Može se ugrijati u tavi s malo ulja ili svinjske masti.
Posluživanje
Može se poslužiti kao predjelo, preliveno istopljenim maslacem ili maslinovim uljem, te kao prilog mesu.