Životni ciklus svake biljke naziva se ontogeneza i predstavlja razdoblje od sadnje do trenutka odumiranja biljke. Kod trsa ono traje 30 do 50 godina. Godišnji ciklus razvoja vinove loze odvija se kroz dva razdoblja, a to su period vegetacije (sedam mjeseci) i period zimskog odmora (pet mjeseci), pojašnjavaju iz Poljoprivredne savjetodavne službe RS.
“U periodu vegetacije vinova loza ima listove, razvija rozgvu, cvasti, grozdove, formira pupove i donosi rod. Period zimskog odmora je vrijeme kada su svi životni procesi svedeni na minimum“, ističe stručnjak Alen Predić iz PSSRS.
Period vegetacije odvija se, dodaje, kroz šest fenofaza razvoja:
- kretanje sokova (suzenje ili plač loze),
- kretanje pupova, rast mladica i cvasti,
- cvjetanje i oplodnja,
- razvoj zelenih bobica,
- dozrijevanje grožđa te
- dozrijevanje rozgve i opadanje lišća.
Voditi računa o zaštiti od štetnika i bolesti
“Fenofaza razvoja zelenih bobica počinje zametanjem bobica odnosno završetkom oplodnje. Osnovno obilježje ove faze je rast bobica, a usporedo s njima rastu i mladice, zaperci i lišće. Početak faze kod većine sorti je približno isti“, ističe savjetodavac dodajući da ona počinje u prvoj polovini lipnja, a dinamika rasta bobica se mijenja, u početku je intenzivna, a potom jako usporena.
Kad bobica dostigne krupnoću 6 do 9 mm zaustavlja se njihovo opadanje. Predić pojašnjava kako je boja mladih bobica zelena zbog prisustva klorofila u pokožici. Kraj fenofaze je prepoznatljiv po promjeni boje pokožice, kod bijelih sorti zelena boja prelazi u žućkastu, a kod crnih sorti u različite nijanse crvenkaste. Ovisno od svojstva sorte, trajanje ove fenofaze je različito i traje 30 do 60 dana.
Radovi koji se obavljaju u vinogradu tijekom ove fenofaze su obrada tla i uništavanje korova, navodnjavanje, vezanje zelenih mladica, prikraćivanje vrhova osnovnih mladica i zaperaka kao i zaštita od bolesti i štetnika, poručuje.