back to top
-0.9 C
Čapljina
Srijeda, 13 studenoga, 2024

FOTO: Katastrofalne poplave na sjeveru Hercegovine uredovale ponudu i cijene na čapljinskoj veletržnici u Tasovčićima

Katastrofalne poplave i blokirana magistralna cesta M – 17, žila kucavica između juga i sjevera Hercegovine, odnosno Bosne, odrazile su na ponudu i na cijene na federalno burzi voća i povrća u Tasovčićima kod Čapljine. Proteklih desetak dana uočljiv je bio manji promet roba i ljudi, a nepogoda je cijene nekih artikala poput blitve sa 5 – 6 KM, spustila na oko 3 KM.

Dolazila roba iz Bosne

„Prekid tokova utjecao je i na ponudi i na tražnju. Obično se u ovo doba u ponudi nalaze rajčice, te crveni luk s područja Buturović Polja. Pošto je to područje teško stradalo robe s tog područja za sada nema, a teško da će je biti u dogledno vrijeme“, konstatira Grgo Matić iz Višića, stalni prodavač na čapljinskoj veletržnici, te na upit kako je stanje s domaćim kestenom, nastavlja:

„Kesten na ovu veletržnicu stiže uglavnom s područja Konjica, a manje dijelom s područja Jablanice. Imali smo prije dan, dva samo jednu dopremu kestena, ali s područja Prozor – Rame, cijena je bila 5 KM sitni, a 6 krupni. To je u neku ruku očekivana cijena, vidjet ćemo što će biti kada se promet koliko toliko normalizira. Ne samo da proteklih dana nije bilo kupaca iz Bosne, nego nije bilo ni nekih roba. Kako je na području juga Hercegovine berba rajčica gotovo završena, uvoze se s koridora, ali zbog prekida prometa pink sorti nije bilo u ponudi. Manja je i ponuda voća – krušaka, jabuka, šljiva i drugog voća koje stiže iz Bosne. Svi mi koji radimo na veletržnici čije obitelji žive od poljoprivrede, smo u nekoj fazi iščekivanja – što će dalje biti? Teško je biti pametan pa predvidjeti kako će se ova situacija odraziti na duže razdoblje“, zaključuje gospodin Matić.

Uz spomenutu blitvu u laganom padu su i cijena još nekih vrsta zeleni, koja se vozi u Bosnu. Dugoročno južnohercegovački proizvođači ne očekuju ništa dobro, jer bi otežano prometovanje magistralom M – 17 moglo promijeniti navike i pogodovati još većem uvozu voća i povrća. Trenutačno su stabilne cijena krumpira 0,60 do 1,00 KM za kilogram, zatim kupusa 0,70 do 1,20 KM, cikle 1,00 do 1,20, mrkve 1,00 do 1,40 KM, tikava koje su 0,50 do 2,00 KM. Za sada su stabilne i cijene crvenog luka 1,00 do 1,50 KM, prase koja je 3,00 do 3,50 KM, paprika roga koje su 1,50 do 3,50 KM, bijelog luka koji je od 5 KM refuza pa do 12 vijenci. Kupus za zimnicu je 1,00 do 1,50 KM, rajčice su za sada 2,00 do 3,50 KM, a paprike 2,00 do čak 4,50 itd.

Cijene voća i ponuda

Kod voća potrošačima je pristupačna cijena šipaka koji su 1,00 do 2,00 KM, kivija koji je 1,5 do 2,00 KM. Istu cijenu 1,5 do 2,0 KM, imaju i mandarine „iz Neretve“, dok su suhe smokve 6,00 do 8,00 KM za kilogram. Navedene cijene voća i povrća uglavnom su od kultura koje uspijeva u Hercegovini, kako će biti s robama sa strane pokazat će naredni dani.

Tekst i foto: D. Musa

Najave i promocije

Related news