Najbolje vrijeme za sadnju ruža u jesen je od sredine listopada do kraja studenoga, kada biljke ulaze u stanje mirovanja. Idealno je napraviti to prije prvih mrazeva, dok je tlo još dovoljno toplo da korijenje može početi s prilagodbom na novo okruženje.
Prednosti jesenske sadnje u odnosu na proljetnu
Tijekom jeseni, tlo je još uvijek toplo, što omogućava korijenju da se počne razvijati prije zime. Na proljeće, ruže će već imati stabilan korijenski sustav i moći će snažnije rasti.
Jesenske temperature su niže, što smanjuje stres na biljku u usporedbi s vrućim proljetnim i ljetnim danima.
Ruže posađene u jesen često cvjetaju ranije nego one posađene u proljeće, jer su već prilagođene i spremne za početak vegetacije.
Kako posaditi ruže?
Ruže vole sunce, pa je važno da ih sadite na mjestu koje dobiva najmanje 6 sati sunčeve svjetlosti dnevno. Također, birajte tlo koje je dobro drenirano kako bi se izbjegla prekomjerna vlaga koja može uzrokovati truljenje korijenja.
Iskopajte rupu duboku i široku 40 do 50 cm, ovisno o veličini korijenja. Pomiješajte iskopano tlo s kompostom ili stajskim gnojivom kako biste osigurali hranjive tvari za biljku.
Ako imate sadnice s golim korijenom, prije sadnje potopite ih u vodu na nekoliko sati, a idealno 2-3 sata, kako bi se korijenje dobro hidratiziralo. Da biste ga osnažili i potaknuli rast, sadnicu možete potopiti u biostimulans, gnojivo ili čaj od kamilice. Naime, biostimulansi poput algi ili aminokiselina pomažu u povećanju otpornosti na stres i ubrzavaju razvoj korijena. Otopina razrijeđenog tekućeg gnojiva koje je bogato fosforom, pomoći će u razvoju korijenskog sustava. Kamilica ima antibakterijska i antigljivična svojstva, pa potapanje u mlaki čaj može pomoći u zaštiti biljke od bolesti i smanjenju stresa nakon presađivanja. Ako se odlučite za biostimulans ili gnojivo, pobrinite se da koristite proizvode prilagođene mladim biljkama i razrijeđene prema preporuci proizvođača.
Postavite sadnicu u rupu tako da spoj korijena i stabljike, na mjestu cijepljenja, bude 2-5 cm ispod površine tla. Korijenje nježno raširite u rupi. Nakon toga ju zatrpajte pripremljenom mješavinom tla i komposta, pažljivo nabijte tlo oko biljke kako biste uklonili zračne džepove.
Nakon sadnje obilno zalijte biljku kako bi se tlo sleglo i korijenje dobro povezalo s tlom.
Dodajte sloj malča od 5-10 cm oko biljke, ali pazite da ga ne stavljate neposredno uz stabljiku. Malč će pomoći zadržati vlagu i zaštititi korijenje od mraza.
Na što posebno paziti?
Sadnju je potrebno obaviti dovoljno rano da se korijenje stigne smjestiti prije nego tlo potpuno smrzne.
U područjima s vrlo hladnim zimama, razmislite o dodatnoj zaštiti slojem lišća, slame, sječke ili pak agritekstilom, kako biste spriječili oštećenje od smrzavanja.
Odaberite sorte koje su otporne na hladnoću i dobro podnose zimske uvjete.