back to top
6.1 C
Čapljina
Srijeda, 4 prosinca, 2024

FOTO: Mještani Svitave odali počast žrtvi Vukovara i posjetili UHDDR Tenja

U ponedjeljka je obilježena 33. obljetnica pada Vukovara s Kolonom sjećanja koju je pohodilo 120.000 sudionika.

Među njima bili su i mještani Svitave koji su odali počast žrtvama Vukovara i Škabrnje ali i posjetili jednu udrugu dragovoljaca Domovinskog rata.

Mještani Svitave posjetili su tako i mjesto Tenja, prigradsko naselje koje je udaljeno od Osijeka 3 km, gdje su bili u posjeti UHDDR Tenja. U čast poginulim hrvatskim braniteljima koji su dali svoj život za slobodu Tenja, Osijeka i Hrvatske, i koji bili na brojnim bojištima od Mostara, Kupresa, Posavine itd, zajedno s organizacijom temeljnog ogranka Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata upalili svijeće kod spomenika poginulim braniteljima.

Nakon odavanja počasti prema braniteljima koji su dali svoje živote za domovinu, nastavili su zajedničko druženje u prostorijama UHDDR Tenja, čiji je predsjednik Ivan Vukoja. Mještani Svitave tijekom druženja s UHDDR Tenja, upoznali su se s povijesnom baštinom i ulogom naselja Tenja tijekom Domovinskog rata. Naselje Tenja, je naselje koje je posljednje palo u neprijateljske ruke, u jutarnjim satima 6. prosinca 1991. godine, kad se odvijala posljednja bitka za Tenju. U borbama je samo toga dana poginulih 5 branitelja, a njih 30 ranjeno.

Kao jedna od većih tragedija vezanih uz ratnu Tenju, danas se spominje tragedija u šumi Rosinjača, koja se nalazi između Tenje i Osijeka. Naime, na hrvatskoj je strani, u toj bitci, sudjelovalo šesnaest vojnika 106. brigade, a s agresorske strane, oklopno-mehanizirani bataljun JNA i formacije pobunjenih Srba, kojih je brojčano bilo puno više nego osječkih branitelja. Nakon topničke pripreme, 5. prosinca 1991. godine, snage JNA i pobunjeni Srbi, krenuli su u osvajanje Osijeka oklopno-pješačkim napadom, a najjači su prodor usmjerili kroz Rosinjaču na južnom prilazu gradu. Budući da u tom pravcu hrvatske snage nisu očekivale veći prodor agresora, na položaju u Rosinjači bilo je svega šesnaest pripadnika 106. osječke brigade Hrvatske vojske. Toga su dana u neravnopravnoj borbi izginuli svi hrvatski branitelji u šumi Rosinjača. Od šesnaest poginulih branitelja, jedan još uvijek nije pronađen. Akcija izvlačenja poginulih branitelja održana je u tajnosti nekoliko dana nakon tragičnog događaja, a izvlačenje poginulih branitelja predvodio je general Mladen Mikolčević. Svojim su otporom osječki branitelji nakratko zaustavili neprijatelja te omogućili konsolidaciju obrane da drugim prilazima Osijeku. Grad Osijek ipak je obranjen 5. prosinca 1991. godine, a na njegovim je prilazima toga dana poginulo dvadeset i šest pripadnika 106. brigade Hrvatske vojske. Među poginulim hrvatskim braniteljima, šesnaest je mještana Tenje koji su stradali u izravnim borbama s okupatorskim snagama i najezdama snaga JNA.

Poginuli hrvatski branitelji su:

Đuro Kiš, Justin Zekić, Miroslav Grgić, Petar Hupert, Franjo Bertanjoli, Ivan Šenk, Ivan Ilinić, Marko Vuković, Andrija Maurović, Jozo Šošić, Željko Ćuti, Petar Bašić, Zvonko Mihaljević, Zvonimir Duka, Krunoslav Batai i Antun Batinić, a pripadali su 106. brigadi samostalne satnije Tenja.

Mještani Svitava zahvaljuju se udruzi UHDRR Tenja na srdačnoj dobrodošlici i gostoprimstvu, stvorenom prijateljstvu, kao i prenošenju istine o Domovinskom ratu na mlađe generacije, koji se i danas, ali na drugačiji način bore za Hrvatsku i istinu o Domovinskom ratu.

Đaka city

Najave i promocije

Related news