Nakon niskih zimskih temperatura, jedan od prvih koraka na plantažama jagoda je adekvatno čišćenje nasada i priprema biljaka za predstojeću vegetaciju. Pravilno provedene mjere ne samo da će omogućiti bolji početak sezone, već će i doprinijeti zdravlju i rodnosti usjeva.
Čišćenje nasada podrazumijeva uklanjanje svih oštećenih, osušenih i bolesnih listova, kako bi smanjili potencijal za razvoj bolesti i štetnika koji mogu prezimjeti na biljnim ostacima. Također, uklanjaju se svi suhi i truli dijelovi biljaka, kao i stari malč ako se koristi organski pokrivač.
Preporuka je potom da se obavi plitka obrada tla između redova kako bi se poboljšala njegova prozračnost i uništio dio korova. Kod nasada s folijom ili agrotekstilom, provjerite stanje materijala i po potrebi ga zamijenite.
Prihrana nakon čišćenja
Čim vremenski uvjeti to dozvole, može se započeti s prihranom jagoda vodotopivim gnojivima. Uobičajena praksa je primjena gnojiva s povišenim sadržajem fosfora (npr. formulacije tipa 10-40-10), koje stimuliraju razvoj korijenovog sustava i osiguravaju dobar start biljaka.
Međutim, u praksi se pokazalo da kod određenih sorti bolji rezultati mogu biti postignuti primjenom uravnoteženih formulacija kao što je 20-20-20. Ovakva gnojiva omogućavaju ravnomjeran unos svih glavnih elemenata (NPK), što može doprinijeti bržem oporavku biljaka i intenzivnijem početnom porastu.
Važno je napomenuti da prihrana neće krenuti odmah, već će se odabrati optimalan trenutak ovisno od vremenskih prilika i stanja usjeva. Početak vegetacije je period kada je neophodno pristupiti individualno svakom nasadu, jer ono što funkcionira kod jednog proizvođača ne mora nužno biti efikasno kod drugog.
Pored vremenskih uvjeta i fenofaze biljaka, pri izboru strategije prihrane treba uzeti u obzir i vrstu i kemijski sastav tla, kao i eventualno prethodnu osnovnu gnojidbu. Ukoliko je dobro pripremljeno tijekom jeseni i ako je osnovna ishrana adekvatno provedena, početna prihrana može biti blaža i usmjerena više na stimulaciju rasta nego nadoknadu hranjiva.
Plastenička proizvodnja
U plasteniku možete ranije početi s gnojidbom jagoda koristeći tekuća gnojiva kroz fertigaciju ili lisnu prihranu, čim temperatura tla prijeđe 8°C. Kontrolirana temperatura u plasteniku smanjuje rizik od mraza, a dodatna zaštita poput toplinskog malča (crna folija ili sloj slame) osigurava stabilne uvjete za raniji razvoj biljaka.
Također, redovno provjeravajte pH tla (optimalno 5,5–6,5) kako biste osigurali optimalnu iskoristivost hranjivih tvari. U ranim fazama rasta fokusirajte se na gnojiva bogata fosforom za jačanje korijena, a kasnije prijeđite na kalij i dušik za potporu cvjetanja i rast same biljke. Pravilno upravljanje vlagom i ventilacijom u plasteniku također je važno za uspješnu primjenu gnojiva i zdrav razvoj jagoda.
Koliko god se činilo jednostavno prihranjivati jagode od cvjetanja do berbe, početak vegetacije zahtijeva pažljiv i promišljen pristup. Svaki nasad je priča za sebe i samo kroz individualan pristup možemo ostvariti maksimalne prinose i kvaliteta ploda. Pratite svoje usjeve, procjenjujte njihovo stanje i reagirajte pravovremeno – to je ključ uspjeha u proizvodnji jagoda nakon zime.