Uz naknadu za topli obrok, neoporezive su nagrade, regres, naknade za službena putovanja…

U skladu s Pravilnikom o primjeni Zakona o porezu na dohodak, prihodi koji ne podliježu oporezivanju su naknade troškova službenog putovanja i naknade za rad na terenu, naknade ostalih troškova zaposlenicima i novčane pomoći zaposlenicima

Ovih dana aktualna je tema naknade toplog obroka u Federaciji BiH, odnosno zbog isplate veće minimalne plaće neki od poslodavaca odlučili su se na ukidanje ove neoporezive naknade, zbog čega je dio radnika ostao na istim primanjima.

Unatoč rastu plaće, kućni proračun im se nije mijenjao niti platežna moć povećala. Međutim, naknada za topli obrok nije jedina neoporeziva, postoji još niz isplata kojima poslodavci u Federaciji BiH, ako žele i imaju sredstava, mogu financijskim beneficijama unaprijediti uvjete rada svojih zaposlenika te ih motivirati, a da pri tome ne moraju izdvajati dodatna sredstva za namete.

 

U skladu s Pravilnikom o primjeni Zakona o porezu na dohodak prihodi koji ne ulaze u dohodak od nesamostalne djelatnosti i koji ne podliježu oporezivanju su naknade troškova službenog putovanja i naknade za rad na terenu, naknade ostalih troškova zaposlenicima i novčane pomoći zaposlenicima.

Prema navedenom propisu, naknade troškova službenogputovanja obuhvaćaju neoporezivi iznos naknade za smještaj, prehranu, prijevozne i druge troškove utvrđene Uredbom o naknadama troškova za službena putovanja koja vrijedi za proračunske korisnike, kao i za druge porezne obveznike.

Ove naknade smatraju se neoporezivim prihodom poreznog obveznika ako su isplaćene fizičkoj osobi koja kod isplatitelja ima status zaposlenika i ako su utvrđene po kriterijima i isplaćene pod uvjetima, na način i najviše do iznosa propisanih u skladu s Uredbom o naknadama troškova za službena putovanja. Naknada za rad na terenu (terenski dodatak) isplaćuje se zaposleniku pod uvjetom da se rad obavlja izvan mjesta zaposlenja i da traje dulje od 30 dana neprekidno u iznosima od: 20% od iznosa propisane dnevnice ako je na terenu poslodavac osigurao smještaj i prehranu; do 70% iznosa propisane dnevnice ako je na terenu osigurana samo prehrana; do visine propisane dnevnice ako je na terenu zaposleniku osiguran samo smještaj.

 

Naknade ostalih troškova zaposlenicima uključuju troškove naknade za prijevoz, naknadu za prehranu tijekom rada, naknadu za smještaj i troškove odvojenog života, regres i otpremninu.

 

U skladu s navedenim pravilnikom naknada troškova prijevoza na posao i s posla priznaje se u visini iznosa cijene karte gradskog, prigradskog ili međugradskog prijevoza, a u slučaju korištenja vlastitog automobila, suglasno internim aktima, u visini od 15% od cijene jedne litre benzina po prijeđenom kilometru na odobrenoj relaciji od mjesta stanovanja do mjesta rada, a najviše do iznosa cijene jedne i pol mjesečne karte u javnom prometu na odobrenoj relaciji.

 

večernjilist

NAJAVE I PROMOCIJE

Plan radarskih kontrola MUP-a HNŽ za travanj

Ministarstvo unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanske županije (MUP HNŽ) na svojoj...